V letu 2017 organiziramo brezplačno delavnico »PREIZKUS HOJE na 2 km«.

Preizkus hoje na 2 km nam omogoča določitev aerobne sposobnosti (učinkovitost obtočil in dihal) ter promocijo hoje in telesne dejavnosti za zdravje. Gre za enostaven, natančen, ponovljiv ter poceni test. Namenjen je odraslim od 20 do 65 let, telesno nedejavnim in zmerno telesno dejavnim ter odraslim z zdravo ali prekomerno telesno maso in debelostjo.

Vljudno vabljeni.

Predhodna prijava ni potrebna.

TERMINI:

APRIL

Četrtek, 6.4.2017 ob 16.00 - PREIZKUS HOJE NA 2km

Pomembni dogodki ta teden: Svetovni dan zdravja (7.4.)

MAJ

Četrtek, 11.5.2017 ob 16.00 - PREIZKUS HOJE NA 2km in demonstracija nordijske hoje

Pomembni dogodki ta teden: Svetovni dan gibanja za zdravje (10.5)

Ponedeljek, 22.5.2017 ob 16.00 - PREIZKUS HOJE NA 2km

Pomembni dogodki ta teden: Evropski dan debelosti (20.5), Mednarodni teden gibanja (zadnji teden v maju)

JUNIJ

Ponedeljek, 12.6.2017 ob 16.00 - PREIZKUS HOJE NA 2km

Pomembni dogodki v bližini tega datuma: Dan bolezni ven (3.6.), Svetovni dan varstva okolja (5.6.)

SEPTEMBER

Ponedeljek, 18.9.2017 ob 16.00 - PREIZKUS HOJE NA 2km in demonstracija nordijske hoje

Pomembni dogodki v bližini tega datuma: Evropski teden mobilnosti, Slovenski teden aktivnosti za preprečevanje kajenja

V PRIMERU SLABEGA VREMENA (obilne padavine, močan veter) preizkus hoje na 2 km ODPADE.

Potek delavnice:

Ob 16.00 uri se zberemo na dvorišču ZD Murska Sobota. Sledijo meritve krvnega tlaka ter izpolnitev vprašalnika in testnega kartončka (ime in priimek, spol, starost, višina, teža), posvet z zdravnico in s fizioterapevtko/kineziologom predpriprava – ogrevalne vaje. Nato prehodite določeno razdaljo (2 km) kakor hitro zmorete in ob vrnitvi spet opravite nekaj meritev (srčni utrip na minuto). Nadomestite tekočino, počakate na izračun zmogljivosti in priporočil glede fizične aktivnosti ter ponovno opravite posvet z zdravnico ter ohlajevalne vaje s fizioterapevtko/kineziologom. Končano.

Pred preizkusom hoje je potrebna dobra predpriprava udeleženca, zato je pomembno opozoriti, da:

• se na dan preizkusa in dan pred njim izogibamo težjim telesnim naporom, uživanju alkoholnih pijač in poživil;
  • dve do tri ure pred preizkusom ne uživamo obilnejših - težjih obrokov hrane, ne kadimo, ne pijemo alkohola in pijač, ki vsebujejo kofein (kava, pravi čaj, Coca – Cola, Red Bull ipd.);
  • se oblečete in obujete tako, da vas obutev in oblačila ne bodo ovirala pri normalni hoji;
  • se Preizkus hoje na 2 km ne izvaja s pomočjo Nordijskih palic; lahko pa jih prinesete s sabo (na termine 11. 5. 2017 in 18. 9. 2017), ker bo po opravljenem Preizkusu hoje na 2 km, sledila krajša delavnica - demonstracija Nordijske hoje.

Pomembna opozorila:
Preizkusa hoje na 2 km, se NE priporoča otrokom in mladostnikom (pod 16. let), odraslim nad 65 let, telesno zelo zmogljivim, tistim, ki uživajo zdravila, ki spreminjajo srčni utrip in konec koncev tudi ne patološko debelim (ITM nad 40). Naj še omenim, da se seveda odsvetuje vselej, ko obstaja sum o zdravstveni sposobnosti posameznika – zato pa je pri izvedbi testa potrebna prisotnost zdravnika.

Med absolutno prepoved sodelovanja pri preizkusu hoje na 2 km spadajo:
  • akutni miokardni infarkt (brez ocene telesne zmogljivosti),
  • aritmije,
  • vrtoglavica, zadihanost med hojo,
  • neopredeljene bolečine v prsih po 40. letu,
  • neustrezno zdravljen (zelo visok) krvni tlak,
  • nezdravljene bolezni ščitnice,
  • akutno vneti sklepi,
  • bolezni, ki jih telesni napor poslabša,
  • duševna nestabilnost,
  • boleče in otekle noge,
  • »maček«,
  • prehlad,
  • antibiotiki,
  • stanja po operacijah,
  • intenzivna utrujenost in
  • nosečnost.

Odgovorna oseba in kontakt v primeru vprašanj:
Sandra GABER FLEGAR, Zdravstvenovzgojni center (ZVC)
ter
Za uspešno izvedbo delavnice še sodelujejo:
Nada ŠAVEL – ŠVAGELJ, dr. med., spec. spl. med.
Metka VLAJ, viš. fth.
Medicinske sestre iz Patronažne službe in Referenčnih ambulant